Meniu Închide

Ia atitudine, spune stop violentei! 2023

Marcăm astăzi Ziua Internațională pentru Nonviolență în Școală, al cărei scop este promovarea ideii de educare a copiilor în spiritul păcii, armoniei, solidarității, respectului, toleranței, dialogului, și al cooperării. Ziua de 30 ianuarie reprezintă un prilej pentru a ne uni vocile și a spune un NU hotărât violenței și agresiunii școlare.

Violența școlară este doar una dintre manifestările violenței cotidiene. Și nu ne referim doar la violența fizică, ci și la cea psihologică și verbală, forme care sunt uneori mai dăunătoare copilului, întrucât afectează puternic psihicul acestuia, iar urmările lor se vindecă lent, provocând suferință și frică permanentă.

E imperios necesar să limităm canalele de manifestare a violenței față de minori și să prevenim consecințele negative în relațiile lor interpersonale. Este obligația noastră, a adulților, să acționăm împreună ca niciun copil să nu se simtă singur, lipsit de apărare, expus. Copiii au nevoie de protecția noastră!

error: Content is protected !!