Meniu Închide

Precizări înscriere Clasa Pregătitoare 2020-2021

În contextul actual, pentru a clarifica mai multe probleme ridicate de părinți, dorim să vă aducem la cunoștință următoarele aspecte:

  • În perioada în care sunt suspendate cursurile/activitățile în unitatea de învățămînt, puteti opta pentru a completa cererea de înscriere online de la adresa https://inscriere.edu.ro/cerere/, însă acest lucru nu este obligatoriu. Completarea cererii online scurtează doar timpul de asteptare la secretariatul unității de învățământ.Pentru a prelua cererea din aplicația online în aplicația de înscriere în învățământul primar, tot va trebui sa ajungeți la unitatea de învățământ, după ridicarea restricțiilor de către autorități;
  • Precizăm faptul că unitățile de învățământ nu pot vizualiza cererile de înscriere completate online, dacă dvs. nu ajungeti la unitate cu datele personale;
  • Se recomandă părinților/tutorilor legali instituiți, precum și elevilor să evite expunerea în spațiile aglomerate și să încerce, pe cât posibil, să nu părăsească domiciliul;
  • Calendarul pentru înscrierea în clasa pregătitoare se va prelungi, conform adresei M.E.C. nr. 79/10.03.2020, cu o săptămână, după reluarea cursurilor.

 

În concluzie, puteti opta pentru înscrierea online, deoarece va scurta timpul de asteptare de la secretariat, însă nu sunteți obligati. Unitatea are obligația de a prelua toate cererile de înscriere indiferent dacă acestea provin din aplicatia online sau nu.

Vă dorim multă sănătate!

error: Content is protected !!